SPOLEČNOST BDO AUDIT JE OPRÁVNĚNA PROVÁDĚT AUDIT NEFINANČNÍCH (ESG) REPORTŮ FIREM
Jejich ověření bude brzy povinnou součástí výročních zpráv velkých společností.
Alexander Schlossberger získal oprávnění pro ověřování zpráv o udržitelnosti dle EU standardů CSRD.
Na získání tohoto oprávnění pracuje i řada dalších auditorů z BDO Audit a BDO Česká republika a brzy tak rozšíří řady auditorů, kteří splňují všechny požadavky KAČR pro získání tohoto oprávnění.
 
SPOLEČNOST WIENERBERGER ÚSPĚŠNĚ ZÍSKALA BETONÁRNU LESONICE

BDO podpořila společnost Wienerberger při akvizici Betonárny Lesonice finanční a daňovou due diligence
a pomohla jí při vyjednávání transakční dokumentace a stanovení struktury kupní ceny. Více se dočtete ZDE.

ZDANĚNÍ PODÍLŮ A CENNÝCH PAPÍRŮ OD 2025 (3.)
V dalším díle seriálu „Zdanění podílů a cenných papírů od 2025“ Zenon Folwarczny na konkrétním výpočtu ukazuje, jaká je efektivní sazba daně na příkladovém přijmu z prodeje cenných papírů a podílů. Celý článek s výpočty najdete ZDE.
 
CO MŮŽE CHTÍT FINANČÁK „JEN TAK“ A KDE ZAČÍNÁ SKRYTÁ DAŇOVÁ KONTROLA
Václav Čepelák ve svém LN příspěvku komentuje rozsudek Nejvyššího správního soudu, který se týká skryté daňové kontroly. Celý příspěvek a další komentáře k této problematice najdete ZDE.
 
TRANSFEROVÉ CENY, 2. VYDÁNÍ
Směrnice OECD o převodních cenách prošla zásadní proměnou. Tyto změny odráží aktualizované vydání publikace TRANSFEROVÉ CENY, na jejíž obsahu se podílela Štěpánka Kopecká z týmu BDO Valuation.

Kniha poskytuje komplexní a přehledný obraz o transferových cenách z pohledu OECD, EU a České i Slovenské republiky. Zohledňuje vývoj v této oblasti dle poslední aktualizace Směrnice OECD o převodních cenách z roku 2022 – samostatně se věnuje nové kapitole o finančních transakcích. Kniha se také zabývá otázkou mezinárodního zdanění, smlouvami o zamezení dvojího zdanění, CbCR, dosažením vzájemných dohod či předběžnými cenovými dohodami.

Knihu si můžete objednat ZDE.

Vaše případné dotazy k problematice TransferPricing a CbCR vám v BDO kromě autorky Štěpánky Kopecké pomůže zodpovědět i Lenka Lopatová, která se na tuto problematiku specializuje.
 
RISK FLOW – INTELIGENTNÍ ŘÍZENÍ IT RIZIK
Představujeme vám BDO Risk Flow, inteligentní SW řešení s prvky AI pro správu IT aktiv a dodavatelů, analýzu kybernetických rizik, navrhování bezpečnostních opatření a systematické řízení podnikových agend v oblasti cybersecurity. Chcete si ho prohlédnout či otestovat? Vyzkoušejte si DEMO verzi ZDE.
Risk Flow zajišťuje systematický přístup k řízení rizik na všech úrovních organizace. Zlepšuje tak schopnost firmy předvídat a reagovat na potenciální problémy, což vede ke snížení finančních ztrát, ochraně reputace a lepšímu rozhodování. Díky tomu může firma lépe alokovat zdroje a zajistit plynulý chod svých procesů, což má pozitivní dopad na její celkový výkon a stabilitu.Pokud patříte mezi firmy, které podléhají regulacím jako NIS2, DORA, nebo se vaše společnost řídí mezinárodními standardy v oblasti managementu bezpečnosti informací ISO27001 / ISMS, může vám BDO Risk Flow pomoci k vyšší kvalitě i efektivitě. Zajímají vás detaily? Vaše dotazy je připraven zodpovědět Marek Kovalčík, autor řešení.

Potřebujete pomoci s nastavením řízení IT rizik ve vaší společnosti, připravit se na nové povinnosti související s NIS2, DORA, nebo otestovat, jak odolná je vaše IT infrastruktura vůči kybernetickým hrozbám? Tomáš Kubíček nebo Martin Hořický vám pomůže zhodnotit vaši konkrétní situaci a navrhnout vhodné řešení.
 
KDO JE AUDITOR A KOMU SLOUŽÍ?
„Výrok auditora je jednou z nejdůležitějších informací v auditorské zprávě. Pro širokou veřejnost je ujištěním o objektivitě a pravdivosti informací zveřejněných společností v její účetní závěrce."

"Audit není pouze službou poskytnutou auditované firmě, ale slouží zároveň celé společnosti. Audit vytváří důvěru nejen v podnikatelském prostředí, ale ve společnosti jako celku. Díky auditu se na informace zveřejněné v účetní závěrce mohou spolehnout jak akcionáři a společníci, tak i zaměstnanci, banky, investoři, ale například také finanční úřady. Takto poskytnutá důvěra ve svém důsledku výrazně snižuje celkové transakční náklady."

Takto vnímá roli statutárního auditu Ladislav Mejzlík, prezident Komory auditorů ČR. Článek vyšel jako součást speciální přílohy speciální přílohy Hospodářských novin "Auditorské služby". Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Pokud vás zajímá téma nefinančního reportingu a vykazování informací o udržitelnosti dle nové evropské směrnice CSRD a standardů ESRS, bude pro vás zajímavý i další článek speciálu HN ZDE, který se zabývá právě touto problematikou.
 
ODVODY OSVČ SE OD ROKU 2025 ZVÝŠÍ ZHRUBA O TISÍCOVKU. JEŠTĚ VÍCE POROSTE PAUŠÁLNÍ DAŇ
Podnikatelům a živnostníkům se opět zvýší odvody v novém roce, a to jak vlivem rostoucí průměrné mzdy, tak kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku. Minimální záloha sociálního pojištění OSVČ (s hlavní činností)
se v novém roce zvedne o 907 Kč a minimální záloha zdravotního pojištění stoupne o dalších 175 Kč, celkově tak jde o navýšení o 1 082 korun měsíčně. O něco více si připlatí OSVČ využívající paušální daň, ta se zvýší (v prvním pásmu) dokonce o částku 1 218 Kč měsíčně.

Více se dozvíte v článku ZDE, ve němž Jakub Klíma shrnuje změny, které čekají OSVČ od ledna 2025.
 
GRATULUJEME VŠEM NOVĚ ZVOLENÝM ČLENŮM PREZIDIA A ORGÁNŮ KOMORY DAŇOVÝCH PORADCŮ ČR.
Petra Pospíšilová obhájila post prezidentky Komory,
Vít Křivánek a Tomáš Klíma jsou členy Dozorčí komise,
Roman Kytlica pak členem Disciplinární komise.

Jsme rádi, že se partneři BDO aktivně podílejí na zvyšování kvalifikace a profesionální úrovně daňových poradců, dohlížejí na řádný výkon daňového poradenství a mají možnost odborně komentovat návrhy daňových zákonů.

Petra Pospíšilová byla letos v září navíc zvolena viceprezidentkou CFE Tax Advisers Europe, instituce, která hraje důležitou roli v prosazování zájmů daňových poradců v Evropě a v koordinaci postupů daňových komor ve vztahu k evropskému daňovému právu.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.