Novinky prosinec 2024

PETR VONDRAŠ SE STAL PARTNEREM BDO

Vedení české poradenské skupiny BDO se rozšiřuje o nového partnera, kterým se stal Petr Vondraš.
Ten je certifikovaným daňovým poradcem, který se specializuje zejména na problematiku daně z přidané hodnoty (DPH), přičemž je také členem sekce DPH Komory daňových poradců. Petr Vondraš tak doplňuje dosavadní pětici nových partnerů, kteří byli letos do této role jmenováni. Petr Vondraš má více než 20 let zkušeností v oblasti daňového a účetního poradenství se zaměřením na nepřímé daně, zejména daň z přidané hodnoty (DPH). Celou svou kariéru strávil ve společnostech, které jsou součástí dnešního BDO.

Jako daňový poradce poskytuje daňové služby zahraničním společnostem, včetně oblasti mezinárodního zdanění a registrace k DPH v České republice a dalších zemích Evropské unie, přípravy přiznání k dani z příjmů právnických osob a obecného daňového poradenství. Mimo to se věnuje i zdanění solárních a větrných elektráren.
 

DANĚ A POJISTNÉ: CO VŠE OVLIVŇUJÍ PRŮMĚRNÁ A MINIMÁLNÍ MZDA A CO SE V ROCE 2025 ZMĚNÍ?

V roce 2025 se zvýší minimální zálohy na sociální, zdravotní i nemocenské pojištění, paušální daň v prvním pásmu či příjmový limit pro platbu progresivní daně z příjmu ve výši 23 %.


Detaily včetně praktických ukázek a výpočtů najdete v článku, na jehož obsahu se podílel Jakub Klíma.
Přečíst si ho můžete ZDE.
 
NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE PŘINESE V ROCE 2025 ZÁSADNÍ ZMĚNY V ODMĚŇOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ

Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost novela zákoníku práce, která zásadně ovlivní systém odměňování zaměstnanců v České republice. Mezi klíčové změny patří zrušení institutu zaručené mzdy v soukromém sektoru, zavedení zaručeného platu pro veřejnou sféru a nový mechanismus valorizace minimální mzdy.

Podrobnosti najdete v článku, který připravil Adam Hussein. Přečíst si ho můžete ZDE.
 

TRUST LAWS IN THE CZECH REPUBLIC AND HUNGARY

České i maďarské trusty slaví v roce 2024 10. výročí svého vzniku. Byly zavedeny v reakci na omezení dřívějších mechanismů plánování dědictví a spolu s dalšími právními nástroji přinesly nové možnosti pro správu majetku, plánování dědictví a ochranu majetku, které přetvořily prostředí plánování dědictví.


Kniha „Trust Laws in the Czech Republic and Hungary“, která vyšla u příležitosti tohoto výročí, podává ucelený přehled o možnostech jejich využití pro správu a ochranu majetku a plánování nástupnictví. Kniha je rozdělena 
do dvou částí, které se zabývají zvlášť českými a zvlášť maďarskými právními a praktickými aspekty trustů v těchto dvou odlišných jurisdikcích.
Jednotlivé kapitoly knihy se pak věnují právním a regulačním formalitám svěřenských fondů, osobám zakladatelů, obmyšleným i správcům, povinnostem a zodpovědnostem, teoretickým souvislostem i praktickým možnostem využití svěřenských fondů.

Autory jednotlivých kapitol jsou pření čeští odborníci na problematiku svěřenských fondů z univerzit, investičních fondů a předních právních kanceláří. Ivan Kovář je autorem kapitoly Taxation of Trust.

Obsah této publikace je určený pro právníky a poradce, kteří pomáhají svým klientům strukturovat jejich majetek. Zdrojem užitečných informací bude také pro ty, kteří se podílejí na správě českých a maďarských svěřenských fondů, a účetní či daňové poradce, kteří se zabývají daňovým režimem svěřenských fondů v regionu střední a východní Evropy.
Knihu si můžete objednat v tištěné podobě, nebo jako eBook, u vydavatele Globe Law and Business Ltd. Podrobnosti najdete v příspěvku ZDE.
 
POVINNOST REPORTOVÁNÍ NEFINANČNÍCH DAT PODLE ESRS STANDARDŮ

Na konci listopadu jsme měli příležitost vést praktické ESG školení o implementaci směrnice CSRD a standardů ESRS do firemní praxe. Diskuze byla živá a mezi účastníky rezonovala především tato témata:

  • Povinnost reportingu – Mateřská společnost, dceřiná společnost, úroveň konsolidace
  • Provázanost reportingových povinností mezi mateřskou společností a jejími dcerami, zejména v kontextu ČR i přeshraničně v rámci EU i mimo ni. Jak sjednotit procesy napříč různými strukturami bylo častým tématem dotazů.
  • Praktická ukázka výběru oblastí významného dopadu: Účastníci velmi ocenili možnost si v praxi vyzkoušet, jak probíhá výběr významného tématu k reportingu. Nyní mají jasno v tom, jaké údaje jsou pro řádné posouzení nutné.
  • Ukázka sestavení reportu: Aby byla zřejmá provazba mezi vybraným významným dopadem a požadavky na reporting, sestavili jsme přímo na školení ukázku části reportu navazující na vybrané významné téma.
  • Přechodná období, tagování, audit: Možnost využít přechodného období především pro firmy pod 750 zaměstnanců potěšila nejednoho účastníka. Účastníci také ocenili praktické informace k problematice tagování reportu či jeho auditu.

V připojeném dokumentu najdete jako ukázku několik slidů prezentace z tohoto školení. Pokud máte zájem o celou prezentaci, nebo máte konkrétní dotazy, kolegové Matouš Pinkava nebo Stanislav Klika se vám budou rádi věnovat.

Prezentaci si můžete vyžádat i na adrese events@bdo.cz.
 
V LISTOPADU JSME USPOŘÁDALI SPOLEČENSKÉ SETKÁNÍ S NAŠIMI KLIENTY

Výběr programu a prostor měl propojovat historii a tradici s moderním světem a inovacemi. Zvolili jsme unikátní prostory Národního muzea v Praze, které prošly v minulých letech generální rekonstrukcí; "zlatým hřebem" programu večera pak bylo vystoupení houslového virtuosa Jaroslava Svěceného s taneční streetdance skupinou Chilies, mistry ČR v soutěži Czech Dance Tour.


Jaroslav Svěcený nám zahrál překrásné melodie na unikátní housle Antonia Stradivariho z roku 1669 za doprovodu přední české harfistky Barbory Plaché.

Další průběh večera nám zpříjemnila živá hudba Prague Duo, občerstvení od PERFECT CATERING by Filip Sajler, komentované prohlídky muzea, kterých se postupně zúčastnila většina hostů, a Zdeněk Žilka, hlavní architekt generální rekonstrukce muzea.

Celým večerem nás provedla herečka a moderátorka Zdenka Žádníková.

Příjemnou atmosféru tohoto slavnostního večera vám přiblíží tato video reportáž.