Na mnoho společností v celé EU dopadne v následujících letech povinnost reportovat svá nefinanční data dle nové evropské směrnice Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Cílem CSRD je zvýšit transparentnost podniků v oblasti udržitelnosti a postavit tak nefinanční reporting na úroveň finančního. Report nefinančních dat bude taktéž podléhat povinnému auditu.
První vlna reportování za finanční rok 2024 se bude týkat těch největších společností, které už dříve nefinanční informace musely vykazovat. Zásadní bude druhá vlna vykazování za finanční rok 2025, kdy se značně rozšíří počet povinných subjektů. Report o udržitelnosti budou muset připravit všechny podniky, které splní alespoň dvě z následující tří podmínek:
- více než 250 zaměstnanců
- obrat nad 40 milionů eur
- celková aktiva nad 20 milionů eur
Třetí vlna, publikace reportu za finanční rok 2026, bude zahrnovat i kótované malé a střední podniky (SME), tedy ty, jejichž akcie jsou obchodovatelné na burze.
Společnosti s přípravou na povinné reportování dle nové směrnice CSRD již začínají. Jednou z nich je společnost Škoda Auto, která se rozhodla svůj nový report připravit v maximálním souladu s novými reportovacími standardy - European Sustainability Reporting Standards (ESRS). ESG tým BDO společnost Škoda Auto celým procesem provedl, a to od úvodního proškolení o informacích potřebných ke zpracování reportu až po tvorbu reportu včetně grafického zpracování. Zpráva v anglickém jazyce je k nahlédnutí ZDE.
Z praxe přípravy reportu se ukazuje důležitost správného nastavení řídících procesů v oblasti ESG a organizace systému sběru dat. Společnosti Škoda Auto jsme kromě přípravy samotného reportu pomohli identifikovat mezery v reportovacím procesu dle nových požadavků na ESG reporting a celkově zefektivnit celý proces reportování. Společnost tak bude lépe připravena na tvorbu reportu za následující období – jak z hlediska efektivity, tak přidané hodnoty uživatelům reportu.
Proces přípravy reportingu pomáhá firmám lépe vnímat a pochopit nová rizika v důsledku klimatické změny, nové potřeby trhu a v konečném důsledku zlepšuje schopnost přetrvat a dále rozvíjet byznys i v měnících se podmínkách. Každé podnikání je specifické a jinak citlivé na různá rizika. Proto s každým klientem identifikujeme ta témata, která jsou významná právě pro něj. Pro některé klienty bude stěžejním tématem například nedostatek vody, pro jiné náklady spojené se znečišťováním či odpadem, pro mnohé pak ceny energií.
Řízení ESG rizik a příležitostí a zveřejňování souvisejících nefinančních informací nejsou pouze požadavky legislativy, ale jsou také spojena se zajištěním kontinuity podnikání. Proto budou mít před obchodními partnery, investory a finančními institucemi výhodu ty firmy, které budou transparentní a stanou se v důsledku průběžného zlepšování v oblasti ESG více odolnými.