Uhlíkové vyrovnání na hranicích neboli CBAM

Změna klimatu již zásadním způsobem ovlivňuje, případně bude ovlivňovat, naše životy i životy budoucích generací. Evropská unie v této souvislosti přijala ambiciózní opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Jedním z klíčových nástrojů pro dosažení těchto cílů je mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích − Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). Jedná se o zásadní součást legislativního balíku Fit For 55, jenž je souborem opatření vedoucích k redukci emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % v porovnání s rokem 1990.

CO JE CBAM?

CBAM je mechanismus sloužící ke snížení uhlíkové stopy u zboží dováženého ze třetích zemí. Jedná se především o emise skleníkových plynů spojené s výrobou, dopravou a distribucí. Tyto emise nejsou omezeny pouze na území EU, ale jsou často vytvářeny v jiných částech světa, kde mohou být environmentální normy více benevolentní. CBAM má zajistit, že dovozci budou nést odpovědnost i za tyto emise a výrobky dovážené do EU ze třetích zemí budou splňovat stejné emisní normy jako zboží vyrobené v EU.

ČASOVÝ HORIZONT IMPLEMENTACE

CBAM bude zaváděno ve dvou fázích. Během přechodného období od 1. 10. 2023 do 31. 12. 2025 budou dovozci (tzv. CBAM deklaranti) povinni podávat pravidelné zprávy do systému CBAM. V tomto období zatím tito dovozci nebudou muset platit ono "uhlíkové clo", respektive vyřazovat (vydávat) CBAM certifikáty. Ostrá fáze bude spuštěna 1. 1. 2026. V rámci ní již budou deklaranti povinni nakupovat a vyřazovat CBAM certifikáty na základě skutečné uhlíkové stopy dováženého zboží.

Certifikáty CBAM budou prodávány členskými státy na společné centrální platformě. Cena těchto certifikátů se bude stanovovat jednou týdně a měla by přiměřeně odrážet cenu emisních povolenek dosaženou v dražbách.

PROHLÁŠENÍ CBAM A REGISTRACE

Jedním z klíčových aspektů CBAM je požadavek na prohlášení deklarantů obsahující mimo jiné údaje o množství importovaného zboží a emisí skleníkových plynů (uhlíkové stopy) u zboží dováženého do EU. Tyto údaje jsou podstatné pro určení počtu certifikátů CBAM, které jsou vyžadovány k vyrovnání emisí spojených s dovozem. CBAM se prozatím bude týkat celkem sedmi kategorií zboží (cement, elektřina, hnojiva, hliník, vodík, železo a ocel), nicméně se předpokládá, že další kategorie budou přibývat.

Provozovatelé zařízení ve třetích zemích, kteří vyrábějí zboží určené pro export do EU, se budou povinně registrovat v centrálním registru CBAM. Součástí registrace budou zejména informace o provozovateli, přesném umístění zařízení (GPS souřadnice) a hlavní hospodářské činnosti. Registrace je nezbytným krokem pro zajištění transparentnosti a efektivity tohoto mechanismu.
SANKCE

Výrobci a dovozci musí striktně splňovat své povinnosti. Schválení deklaranti budou povinni do konce května každého roku vyřadit CBAM certifikáty odpovídající emisím zboží, které na území EU dovezli. Pokud tuto povinnost nedodrží, budou čelit vysokým pokutám. Výše pokut za nevyřazení certifikátů CBAM schváleným deklarantem pro CBAM by měla být stejná jako částka podle čl. 16 odst. 3 a 4 směrnice 2003/87/ES, a to 40 EUR za každou vypuštěnou tunu ekvivalentu oxidu uhličitého, pro kterou nebyly certifikáty CBAM vyřazeny.

ZÁVĚREM

V současné době je v řešení, která kompetentní autorita bude CBAM v České republice zaštiťovat. Do té doby je důležité identifikovat, zdali se povinnosti plynoucí z Nařízení evropského parlamentu a rady (EU) 2023/956 ze dne 10. května 2023, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích budou týkat i Vaší firmy, a zároveň se připravit na evidenci a zpracování výkazů.

Pokud máte dotazy ohledně způsobu, jak se připravit na novou regulaci, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme identifikovat Vaše povinnosti v rámci této regulace a poskytneme Vám podporu při přípravě potřebných zpráv.