Nově navrhované změny odvodu pojistného u dohody o provedení práce

Od podzimu minulého roku vládne mezi zaměstnavateli a zaměstnanci obava z budoucnosti Dohod o provedení práce (DPP). Probíraly se různé možnosti, limit 25 % nebo 40 % průměrné mzdy a nebylo jasné, kdo bude hradit zákonné pojištění a kdy začnou platit změny. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo nový zákon, který řeší odvody pojistného u DPP a my vám tento návrh krátce představíme.
 
Aktuální návrh zavádí dva režimy dohody o provedení práce, ačkoliv z praktického hlediska platby pojistného se jedná o DPP „jak je známe“ a poté běžné zaměstnání. Jedná se o režim oznámení dohody a základní režim, přičemž druh režimu určuje limity pro odvody pojistného.
 
Režim oznámené dohody se vztahuje na DPP, které jsou zaměstnavatelem zaregistrovány u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V režimu oznámené dohody je stanoven vyšší limit pro účast na zákonném pojištění, který je 25 % průměrné mzdy (pro rok 2024 ve výši 10 500 Kč). Pojistné bude odvedeno pouze v těch měsících, kdy příjem z DPP s režimem oznámené dohody překročí rozhodnou částku. Tento režim lze použít právě u jednoho zaměstnavatele v jednom kalendářním měsíci. V režimu oznámené dohody je ta DPP, která byla zaregistrována u ČSSZ jako první. Zaměstnavatel by měl mít podle odůvodnění zákona k dispozici registr, kde by si ověřil, zda režim oznámené dohody u konkrétního pracovníka již neuplatňuje jiný zaměstnavatel. ČSSZ by zaměstnavateli také měla oznámit, že jeho požadavek na registraci k režimu oznámené dohody nemůže schválit, protože tento režim už eviduje u jiného zaměstnavatele.
 
Dohody nezaregistrované v režimu oznámené dohody jsou pak v základním režimu. V základním režimu budou DPP z pohledu pojistného považovány za běžné zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu v závislosti na skutečném příjmu v každém měsíci. Zaměstnání malého rozsahu a tedy účast na pojistném je určena limitem pro rok 2024 ve výši 4 000 Kč. Bude-li příjem vyšší než 4 000 Kč, jedná se o standardní režim zaměstnání podléhající odvodům pojištění.
 
Navržená pravidla lze shrnout tak, že dosud výhodný režim u DPP, jak jsme byli v České republice zvyklí, je možný právě u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí být rychlý a jako první svého dohodáře registrovat v režimu oznámené dohody u ČSSZ. DPP u všech ostatních zaměstnavatelů se pak řídí obvyklými pravidly pro povinné odvody, a pokud se nejedná o zaměstnání malého rozsahu, bude příjem podléhat pojistnému.
 
Bohužel se stále jedná o návrh zákona a jeho přijetí a konkrétní znění není prozatím jisté. Původně navržená účinnost od 1. 7. 2024 se zdá velmi optimistická a lze předpokládat opoždění, avšak vše záleží na rychlosti schvalovacího procesu.