Novinky zákoníku práce v roce 2024 a 2025

Ještě jsme nevstřebali jednu novelu a už přichází další. Svět pracovního práva je v tomto ohledu velmi dynamický, občas až hektický. Od 1. srpna 2024 se změnil postup při kolektivním vyjednávání, od 1. ledna 2025 se v soukromém sektoru zruší zaručená mzda a změní se parametry pro výpočet minimální mzdy. Na rok 2025 zároveň zákonodárci připravují tzv. flexibilní novelu, která má rozhýbat trh práce.
 
Vše podstatné shrnujeme v následujících řádcích.

Co platí od 1. 8. 2024
Zahrnutí příplatků do odměny z dohody
  • Novela umožňuje zaměstnavatelům sjednat odměnu z dohody (DPP, DPČ) již s ohledem na příplatky za práci v noci, o víkendech nebo v náročných pracovních podmínkách. Zahrnout nelze práci ve svátek. Musí být sjednán rozsah práce v takto ztížených režimech, stejně jako výše příplatků. Pokud je sjednaný rozsah překročen, zaměstnavatel je povinen zaměstnanci vyplatit odpovídající příplatky za nadměrné hodiny.
Zrušení povinnosti sestavovat plán dovolených
  • Novela ruší povinnost zaměstnavatelů sestavovat na začátku roku plán dovolených. Zaměstnavatelé však stále budou muset informovat zaměstnance o čerpání dovolené alespoň 14 dní předem (lze zkrátit dohodou).
Opatření na podporu kolektivního vyjednávání
  • Jedním z klíčových opatření novely je zpřehlednění postavení odborových organizací při kolektivním vyjednávání. Nová pravidla upravují proces uzavírání kolektivních smluv mezi zaměstnavateli a odbory, zejména pokud u zaměstnavatele působí více odborových organizací.
 Příplatek za zvýšenou zátěž ve zdravotnictví
  • Zaměstnanci ve zdravotnictví, kteří pracují na směny delší než 12 hodin, budou nově pobírat za 13. a každou další odpracovanou hodinu ve směně (i zlomky hodin) příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku.
Co bude platit od 1. 1. 2025
Valorizační mechanismus minimální mzdy
  • Novela zavádí nový valorizační mechanismus pro stanovení minimální mzdy. Minimální mzda se bude nově vypočítávat na základě průměrné měsíční mzdy, kterou násobí koeficient stanovený vládou na dvouleté období. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) bude každoročně do konce září oznamovat výši minimální mzdy na následující rok. Tento mechanismus bude plně fungovat od roku 2025, přičemž do konce roku 2024 platí dosavadní pravidla. 
Zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru
  • V soukromém sektoru novela zrušila institut zaručené mzdy, který určoval nejnižší mzdu pro různé skupiny prací. Minimální mzda bude jediným právním minimem, které zaměstnavatel musí dodržovat. Přesto zůstává v platnosti zákaz diskriminace a povinnost rovného zacházení se zaměstnanci.
Rozvrhování pracovní doby zaměstnancem
  • Novela přináší možnost, aby si zaměstnanci mohli sami rozvrhovat pracovní dobu. Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou uzavřít písemnou dohodu, na základě které si zaměstnanec bude sám určovat směny. Zároveň je nutné sjednat podmínky takového rozvrhování. Tato dohoda může být sjednána jak se zaměstnanci v pracovním poměru, tak s těmi pracujícími na dohodu (DPP, DPČ).
Co se právě projednává (s navrženou účinností k 1.1.2025)
 
Tzv. flexibilní novela má za cíl zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Zákoník práce je totiž často po právu považován za příliš rigidní, což přináší obtíže nejen zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům.
 
Prodloužení zkušební doby
  • Novela prodlužuje zkušební dobu pro běžné zaměstnance ze tří na čtyři měsíce a pro vedoucí pracovníky ze šesti na osm měsíců. Zkušební dobu bude možné také prodloužit o pracovní dny, kdy zaměstnanec v rámci zkušební doby neodpracoval celou směnu, například kvůli dovolené nebo překážkám na straně zaměstnavatele. Zákoník práce také umožní dodatečné prodloužení zkušební doby dohodou.
  • Stále platí, že zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. 
Změny u výpovědi a výpovědní doby
  • Možnost výpovědi bez udání důvodu vládou navrhována není.
  • Slučují se zdravotní výpovědní důvody. Výpověď či dohodu ze zdravotních důvodů je však stále nutné odůvodnit kvůli případnému nároku zaměstnance na náhradu (už nikoli odstupného). Náhradu ve výši 12násobku průměrného výdělku bude nově hradit pojišťovna.
  • Výpovědní doba bude začínat dnem doručení výpovědi, nikoli až od prvního dne následujícího měsíce.
  • Při porušování povinností, nesplňování předpokladů či požadavků zaměstnavatele bude možné výpovědní dobu zkrátit na 1 měsíc.
  • Pozor na opačná ujednání v pracovních smlouvách stanovující délku a běh výpovědní doby „postaru“. 
Podpora rodičů s dětmi
  • Přivýdělek. Novela umožňuje zaměstnancům během rodičovské dovolené přivydělávat si na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti u stejného zaměstnavatele, a to i stejným druhem práce, který vykonávají na základě pracovní smlouvy.
  • Prodlužování záskoku. Výjimka z pravidla „třikrát a dost“ pro prodlužování pracovního poměru na dobu určitou se zavádí pro případy nahrazení nepřítomných zaměstnanců během mateřské, otcovské či rodičovské dovolené. Po 9 letech je zaměstnance třeba zaměstnat na dobu neurčitou.
  • Držení „židle“ do 2 let dítěte. Navrhuje se, aby návrat na stejnou práci a pracoviště byl zaručen i zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří se vrátí z rodičovské dovolené do práce před dovršením 2 let věku dítěte.
Brigády pro mladistvé
  • Práce na „lehkých“ brigádách bude nově umožněna mladistvým od 14 let, a to během letních prázdnin. Maximální pracovní doba bude 35 hodin týdně, s omezením na 7 hodin denně. Tento návrh však provází i kritika (neprovázanost se zdravotním pojištěním, úlevy pro rodiče s dětmi vs. děti v práci, odpovědnost apod.).
Další změny
  • Doručování mzdových výměrů. Zaměstnavatel bude moci doručovat mzdové a platové výměry elektronicky bez zvláštního souhlasu zaměstnance prostřednictvím interního systému nebo firemního e-mailu.
  • Preference výplaty mzdy na účet: Opouští se archaický preferovaný způsob výplaty v hotovosti. Pro účely výplaty v českých korunách se stanoví povinnost využít bankovní instituce se sídlem nebo pobočkou v České republice (např. Revolut, Wise pouze na základě dohody).
  • Výplata mzdy v cizí měně: Novela umožní širší okruh zaměstnanců pobírat mzdu nebo plat v dohodnuté cizí měně. Pozor, netýká se všech, ale převážně cizinců a zaměstnanců s úzkými vazbami na zahraničí.
Mnohé z těchto plánovaných změn představují posun směrem k modernizaci pracovního práva a přináší vítané zjednodušení pracovněprávních vztahů, stejně jako řešení některých praktických problémů, se kterými jsme se často potýkali. Revoluce se však nekoná a pracovní právo tak zůstává i nadále pevně sevřeno regulací.

Autor: Adam Hussein